V tejto časti priebežne uverejňujeme článok z alternatívnej medicíny

Všetky články nájdete v archíve
 

SÚ OPAĽOVACIE PRÍPRAVKY BEZPEČNÉ? OBSAHUJÚ VAŠE KOZMETICKÉ PRÍPRAVKY NANOČASTICE ALEBO ŠKODLIVÉ CHEMIKÁLIE?

Idete si práve teraz kúpiť opaľovací prípravok, krém alebo telové mlieko? Skôr ako ho použijete dobre si prečítajte zloženie na etikete (podľa INCI).
Väčšina obsahuje aspoň jednu alebo viac možných nebezpečných chemických zložiek. Porozmýšľajte, je vhodné taký prípravok použiť?
Podozrivé chemické látky, ktoré sa všeobecne používajú v kozmetike:

  • Mineral Oil, Paraffin, and Petrolatum – Petroleum (ropa, nafta) jeho použitie v prípravkoch spôsobuje obalenie pokožky ako obal z umelej hmoty, zapcháva póry a tvorí nahromadenie toxínov, čo vedie k dermatologickým problémom. Spomaľuje rozvoj buniek, čo neskôr badať ako známky starnutia. Je možnou príčinou vzniku rakoviny, narušuje hormonálnu aktivitu v tele. (Pozn. Všimli ste si, že pri nehodách tankerov v oceánoch je najdôležitejšie čo najskôr ropnú škvrnu vyčistiť???) Tak prečo by sme si niečo také mali dávať na našu pokožku?
  • Parabeny – používaný ako konzervant v kozmetickom priemysle (zahrňujúc prípravky na zvlhčovanie pokožky). Približne 13 200 kozmetických produktov obsahuje parabeny. Niekoľko štúdií poukázalo na ich spojitosť vzniku rakoviny. Narušujú hormonálnu rovnováhu – v tele sa správajú ako estrogény- interferujú s endokrinným systémom tela.
  • Phenol carbolic acid – nachádza sa v mnohých telových mliekach a krémoch. Môže spôsobiť kolaps, paralýzu, kŕče, kómu ba dokonca smrť zapríčinenú zlyhaním respiračného traktu.
  • Propylene glycol – používa sa ako zvlhčovač v kozmetických prípravkoch a ako nosič vo vonných olejoch. Spôsobuje dermatitídu, zápaly kože, môže vytvárať abnormality pečene a obličiek a dokonca môže potlačiť rast buniek
  • Acrylamide – je zložkou vo väčšine krémov na ruky a pleť. Podľa laboratórnych výskumov je spájaný s tumormi prsníka.
  • Sodium laurel, lauryl sulfate (SLS), taktiež uvádzaný ako sodium laureth sulfate (SLES)– používa sa na umývanie áut, na odmasťovanie motorov, na čistenie ťažko zašpinených podláh (opravovne ).... a mimochodom vo viac ako 90% kozmetických výrobkov! SLS deštruuje vlastnú ochrannú bariéru pokožky, ľahko penetruje , čím umožňuje aj ostatným chemikáliám ľahko preniknúť do hĺbky pokožky. Kombináciou s inými chemikáliami sa SLS mení na „nitrosamin“ jedným z najsilnejších karcinogénov. Taktiež môže spôsobiť trvalé vypadanie vlasov (šampóny). SLES býva zavádzajúco uvádzané na niektorých etiketách ako „pochádza z kokosových orechov“ alebo „derivované z kokosových orechov“.
  • TolueneJed! Nebezpečenstvo! Pri prehltnutí toxické, škodlivé alebo smrteľné! Škodlivé pri vdýchnutí alebo pri absorbovaní pokožkou! Vyrába sa z petroleja (ropy, nafty) alebo kamenouholného dechtu. Nachádza sa vo väčšine syntetických vôní. Dlhodobé vystavovanie spôsobuje anémiu, znížený počet krvných buniek, poškodenie obličiek alebo pečene a môže poškodiť plodu. Butylated hydroxytoluene (BHT) obsahuje toulen. Iné názvy sú benzoic alebo benzyl.
  • Dioxane – nachádza sa v zlúčeninách známych ako PEG, Polysorbates, Laureth, ethoxylated alcohols. Všeobecne rozšírené vo väčšine kozmetických prípravkov. Zlúčeniny sú zväčša kontaminované vysokou koncentráciou vysoko prchavého 1,4-dioxanu, ľahko absorbovaným cez pokožku.
    Karcinogenita dioxanov bola zistená už v roku 1965 a neskôr potvrdená v štúdiách National Cancer Institute v roku 1978. Najzraniteľnejšie sú dýchacie cesty a pečeň. Dioxane je ľahko oddeliteľný počas výrobných procesov tzv. „vákuovým odstraňovaním“. Upozornenie: je to syntetický derivát z kokosového orecha. Dávaj pozor na čítanie etikety v skrytom jazyku ako „pochádza z kokosového orecha“.

Po týchto dôkazoch ešte stále chcete použiť tieto chemikálie na svoju pokožku? Dúfam, že nie...

Držme hesla „Nikdy nedám na svoju pokožku niečo, čo by som nedal do úst!“

Preto hľadajte kozmetické produkty vytvorené z rastlinných olejov a extraktov , ktorých mená poznáte a keby ste ich aj zjedli ako potravu, určite by Vám neuškodili.

NANOPARTICLES ( nanočastice ) vo Vašom opaľovacom prípravku: Príliš horúca otázka?
Ak chcete vidieť výsledky nanotechnológie, nepozerajte ďalej do regálov s opaľovacími prípravkami. Výrobcovia vynašli, že použitie ultra malých častíc zinku alebo dioxidu titanu môže blokovať škodlivé lúče bez toho, aby ste chodili s tvárou bielou ako klaun ako to je po použití mnohých opaľovacích prípravkov.

Ale čo riskujete vtieraním všetkých týchto nano častíc do Vašej pokožky?
Príliš veľa, hovoria “Friends of the Earth ( Priatelia Zeme )” vo svojom varovaní, stráňte sa týchto produktov!
V správe tejto skupiny je zahrnutá listina produktov, ktoré obsahujú, neobsahujú alebo môžu obsahovať nano merateľné zložky.
V opaľovacích prípravkoch sa dlho používali zinok alebo dioxid titánu ako blokátory slnečného UV žiarenia pre ich stabilitu.
Zmenšenie týchto častíc na úroveň nano škály ich robia menšie ako je vlnová dĺžka viditeľného svetla, tak by sa v podaní ako tradičný biely krém stali v lete neviditeľnými.
Tento trik sa rýchlo stal jednou z najrozšírenejších aplikácii nanotechnológii pre spotrebiteľa.
“Priatelia Zeme” vydali príručku pre spotrebiteľa – kde laboratórne výskumy preukázali, že najmenšie častice môžu penetrovať do tela cestami, ktorými sa väčšie častice do organizmu nedostanú.
“ V kontraste ku zinku a titanu štúdie ukázali, že niektoré tradičné UV blokátory ako oxybenzone a octinoxate sú absorbované zdravou pokožkou - vo veľkých množstvách – a účinkujú ako estrogény v tele, zvyšujú riziko rakoviny prsníka a prejavujú účinok ako hormonálne poškodenie maternice.

Nanotechnológie a opaľovacie prípravky.

Ńávod pre spotrebiteľa ako nepoužívať Nano-Sunscreen (opaľovacie prípravky s nanočasticami)

Vyznávači slnka pozor! Všetci čo sa zdržiavate na slnku a používate opaľovacie prípravky, ktoré blokujú nebezpečné UV lúče môžete byť vystavení novému nebezpečenstvu. Výrobcovia pridávajú nanočastice titanium dioxide a zinc oxide do slnečných prípravkov na blokovanie UV lúčov tak, aby tieto nevytvárali bielu vrstvu na pokožke (keď je ich priemer väčší) ale aby sa stali priehľadnými. Tieto nanočastice sú pridávané bez riadneho-pravdivého uvedenia na etikete a predstavujú potenciálne ohrozenie pre ľudské zdravie.
Nanočastice sú vyrobené nanotechnológoiu - nová radikálna platforma technológie - ktorá zahŕňa spracovávanie materiálov na úrovni atómov a molekúl. „Nano“ je to, čo je merateľné menej než 100 nanometrov (nm), 1 nanometer je 1 miliardina metra. Napríklad, šírka ľudského DNA reťazca meria asi 2 nm, v porovnaní ľudský vlas je hrubý asi 80 000 nm, červená krvinka 7 000nm, priemer hlavičky špendlíka je asi 1 milión nm.

Skupina „Friends of the Earth (Priatelia Zeme)“ požiadala viac ako 120 výrobcov opaľovacích prípravkov, aby uviedli spôsob výroby so zameraním na použitie nanotechnológií a či ich produkty obsahujú nanočastice. Ale väčšina výrobcov odmietla zverejniť túto skutočnosť. Je to výzva pre spotrebiteľov aby donútili úrady regulovať ich použitie a povinnosť pravdivo uvádzať na etikete ich použitie vo výrobku. Skupina „Friends of the Earth“ vytvorila príručku pre spotrebiteľa, kde upozorňujú užívateľov na možné riziko spojené s používaním opaľovacích prípravkov s nanočasticami. Podarilo sa im vytvoriť zoznam 9 značkových opaľovacích prípravkov, ktoré sú „nano free“ (bez nanočastíc). Tieto kozmetické firmy potvrdili, že ich nepoužívajú vo svojich kozmetických produktoch, ktoré by tak mohli poškodiť zdravie spotrebiteľa:
Alba Botanica
Allergan
Aubrey Botanics
Avalon Organics
Black Opal
Blistex
Chattem, Inc. — Bullfrog
Lakeview Laboratories — Tatoo Goo

Zdroj: Nanotechnology news August 25, 2007

Nanočastice môžu potenciálne spôsobiť ujmu na našom zdraví ak sú absorbované pokožkou. Na rozdiel od väčších častíc, nanočastice môžu vstupovať do vitálnych orgánov, tkanív a dokonca i do telových buniek. Nakoľko stále nevieme veľmi dobre porozumieť akej úrovni nanočastíc môžeme byť bezpečne bez rizika vystavení, dostupné vedecké štúdie poukázali, že nanočastice použité v opaľovacích prípravkoch môžu spôsobiť vážne poškodenia DNA (genetického materiálu buniek), narušiť funkcie buniek v tele a dokonca spôsobiť bunkovú smrť.

Zdroj: Nanotechnology & Sunscreens a consumer guide for avoiding nano-sunscreens August 2007

Kozmetické produkty obsahujúce nanomateriály sú všade na trhu. Nanočastice sa nachádzajú v deodorantoch, mydlách, zubných pastách, šampónoch, kondicionéroch, opaľovacích prípravkoch, v protivráskových a hydratačných krémoch, mliekach, krycích krémoch, práškovom make-upe, rúžoch, očných tieňoch, lakoch na nechty, parfumoch a after-shave balzamoch a mliekach. Známe kozmetické firmy pútajú spotrebiteľa svojimi reklamami o ich úžasnom účinku ako napr. L´Oreal, Estée Lauder, Proctor and Gamble, Shiseido, Chanel, Beyond Skin Science LLC, Revlon, Dr Brandt, SkinCeuticals, Dermazone Solutions, a mnoho ďalších. Databáza poukazuje na nanomerateľné zložky zahrňujúc nanočastice titanium dioxide (dioxidu titanu), zinc oxide (oxidu zinka), alumina (hliníka), silver (striebra), silicon dioxide (dioxidu kremíka), calcium fluoride (kalcium fluoridu) a copper (medi), ako aj nanosomes (nanozomy), nanoemulsions (nanoemulzie) a nanoencapsulated delivery systems (systémy dopravenia nanokapsuly). V 7 druhoch pleťových krémov bola uvedená zložka fullerene – substancia s toxickým účinkom na pečeňové bunky človeka.

Zdroj:Nanomaterials, sunscreens and cosmetics: Small ingredients, big risks. Friends of the Earth, Report may 2006

Môžu nanočastice spôsobiť ochorenia?

Vedci práve skúmajú, že nano-častice môžu spúšťať ochorenia ako je tvrdnutie artérií a formácia obličkových kameňov. Nanočastice sú 1000 krát menšie ako baktérie, ale pokročilá technológia – mikroskopy umožnili vedcom pozorovať ich interakcie v telových bunkách. Nanotechnológie sú zatiaľ nedostatočne prebádané a visí nad nimi priveľa otáznikov. Používajú v komerčných produktoch ako v ohňovzdorných materiáloch a kozmetike. Kvôli ich minimálnej veľkosti, nanočastice môžu ľahko vstupovať do celého tela a ich dlhotrvajúci účinok je doteraz neznámy. Niektoré nanočastice spôsobujú zápaly, keď sú vpichnuté do krvných ciev zvierat, čo je počiatkom rozvoja artherosklerózy. Obličkové kamene začínajú ako drobné kalcifikácie, ktoré sa neskôr stanú väčšími, teda je možné, že nano-častice môžu spôsobiť počiatočné kalcifikácie.

Zdroj: Science Daily April 2, 2008